Albania

The Miss Globe 2020 results: Alejandra Díaz de León crowns Lorinda Kolgeci in Tirania, Albania

  • beauty pageant: The Miss Globe 2020
  • edition: 47th
  • venue: Olympic Park, Tirania, Albania
  • date: November 12, 2020
  • host: Hygerta Sako
  • number of candidates: 42

CANDIDATES

  1. Ijada Baci (Albania)
  2. Polli Cannabis (Belarus)
  3. Vanessa Wanga (Belgium)
  4. Eva Jovanovska (Bosnia and Herzegovina)
  5. Thawany Aparecida De Faria (Brazil)
  6. Mihaela Toshinova (Bulgaria)
  7. Esther Omoregie (Cameroon)
  8. Arshdeep Purba (Canada)
  9. Laura Viviana Renteira (Colombia)
  10. Nikola Kokyova (Czech Republic)
  11. Shams Osama (Egypt)
  12. Lesley Sandoval (England)
  13. Eliise Randmaa (Estonia)
  14. Josefin Strand (Finland)
  15. Elise Jeanningros (France)
  16. Naomi Chioma Anene (Ghana)
  17. Andrianna Kagia (Greece)
  18. Merlie Fleurizard (Haiti)
  19. Nadia Carrieri (Italy)
  20. Azhar Zhumabekova (Kazakhstan)
  21. Lorinda Kolgeci (Kosovo)
  22. Liene Leitane (Latvia)
  23. Andrijana Nina Delibasic (Montenegro)
  24. Alie Sabine Van Der Lei (Netherlands)
  25. Gazelle Garcia (New Zealand)
  26. Joy Ejiakhianrene Ebhodaghe (Nigeria)
  27. Angjela Jakimovska (North Macedonia)
  28. Nadya Marie Yurawecz (Peru)
  29. Rowena Lucero Sasuluya (Philippines)
  30. Wiktoria Wisniewska (Poland)
  31. Andreea Ticala (Romania)
  32. Angelina Gorbunova (Russia)
  33. Ana Brzanova (Serbia)
  34. Matveeva Evgenia (Siberia)
  35. Chimonay Botha (South Africa)
  36. Anna Ferreti (Spain)
  37. Rebecka Enholm (Sweden)
  38. Miliausha Galimova (Tatarstan)
  39. Duygu Çakmak (Turkey)
  40. Yulia Rybchuk (Ukraine)
  41. Stephanie Ellen Almeida (United States)
  42. Paidamoyo Moreblessing Mangi (Zimbabwe)

Withdrew:

  1. Leticia Scarinci (Cape Verde)
  2. Liuchen Jiang (China)
  3. Anastasia Kushnir (Crimea)
  4. Emma Rivera (Dominican Republic)
  5. Aleksandria Berdzenidze (Georgia)
  6. Franziska Holzer (Germany)
  7. Soundarya Gowda (India)
  8. Dolesawree Charun (Mauritius)
  9. Ruby Moreno (Mexico)
  10. Sara Almeida (Portugal)
  11. Mariam Kane (Senegal)
  12. Michelle Cabriles (Venezuela)

HEAD TO HEAD

Finalists

  1. Ijada Baci (Albania)
  2. Arshdeep Purba (Canada)
  3. Gazelle Garcia (New Zealand)
  4. Rowena Lucero Sasuluya (Philippines)
  5. Angjela Jakimovska (North Macedonia)
  6. Stephanie Ellen Almeida (United States)

Winner: Gazelle Garcia (New Zealand)

MISS TALENT

  • Winner: Angelina Gorbunova (Russia)
  • Miss Talent first runner-up: Andrianna Kagia (Greece)
  • Miss Talent second runner-up: Stephanie Ellen Almeida (United States), Eva Jovanovska (Bosnia and Herzegovina)

 

PEOPLE’S CHOICE

  • People’s Choice: Rowena Lucero Sasuluya (Philippines)
  • People’s Choice second place: Gazelle Garcia (New Zealand)
  • People’s Choice third place: Arshdeep Purba (Canada)
  • People’s Choice fourth place: Vanessa Wanga (Belgium)
  • People’s Choice fifth place: Nadya Marie Yurawecz (Peru)

 

SPECIAL AWARDS

  • Miss Bikini: Laura Viviana Renteira (Colombia)
  • Miss Friendship: Chimonay Botha (South Africa)
  • Miss Tourism: Merlie Fleurizard (Haiti)
  • Best in National Costume: Miliausha Galimova (Tatarstan)
  • Miss Elegance: Nikola Kokyova (Czech Republic)
  • Miss Social Media: Alie Sabine Van Der Lei (Netherlands)
  • Miss Golden Girl: Wiktoria Wisniewska (Poland)
  • Joni Peci Store’s Choice: Paidamoyo Moreblessing Mangi (Zimbabwe), Naomi Chioma Anene (Ghana)
  • Miss Dream Girl of the World: Elise Jeanningros (France)
  • Miss Photogenic: Ijada Baci (Albania)
  • Miss Fashion: Anna Ferreti (Spain)

 

TOP 15

  1. Rowena Lucero Sasuluya (Philippines)
  2. Angjela Jakimovska (North Macedonia)
  3. Nadia Carrieri (Italy)
  4. Matveeva Evgenia (Siberia)
  5. Ijada Baci (Albania)
  6. Arshdeep Purba (Canada)
  7. Gazelle Garcia (New Zealand)
  8. Lorinda Kolgeci (Kosovo)
  9. Nikola Kokyova (Czech Republic)
  10. Thawany Aparecida De Faria (Brazil)
  11. Naomi Chioma Anene (Ghana)
  12. Rebecka Enholm (Sweden)
  13. Andrijana Nina Delibasic (Montenegro)
  14. Yulia Rybchuk (Ukraine)
  15. Eliise Randmaa (Estonia)

 

TOP 5

  1. Matveeva Evgenia (Siberia)
  2. Thawany Aparecida De Faria (Brazil)
  3. Rowena Lucero Sasuluya (Philippines)
  4. Naomi Chioma Anene (Ghana)
  5. Lorinda Kolgeci (Kosovo)

WINNERS

DESIGNATION

2019

2020

4th runner-up Kristýna Malírová (Czech Republic) Rowena Lucero Sasuluya (Philippines)
3rd runner-up Shauna Griffiths (Canada) Thawany Aparecida De Faria (Brazil)
2nd runner-up Leren Bautista (Philippines) Naomi Chioma Anene (Ghana)
1st runner-up Carla Jean Lares (Trinidad and Tobago) Matveeva Evgenia (Siberia)
The Miss Globe Alejanda Diaz De Leon Soler (Mexico) Lorinda Kolgeci (Kosovo)

 

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.