- Promotion: Brave Combat Federation (Brave CF)
- Title: “Brave 17: Pakistan”
- Venue: Nishtar Park Sports Complex, Lahore, Pakistan
- Date: October 27, 2018
PRELIMINARY CARD
- Abbas Khan (Pakistan) vs Sikandar Badar (Pakistan)
- DIVISION: Welterweight (Amateur)
- WINNER: ABBAS KHAN
- METHOD: Technical Knockout
- TIME AND ROUND: 0:14 of Round 1
- REFEREE:
- Najam Khan (Pakistan) vs Mohamad Wasim (Afghanistan)
- DIVISION: Welterweight
- WINNER: NAJAM KHAN
- METHOD: Technical Submission via Ninja Choke
- TIME AND ROUND: Round 3
- REFEREE:
- Haider “The Giant” Farman (Pakistan) vs Ariel “The Lady Boxer” Oliveros (Philippines)
- DIVISION: Strawweight
- WINNER: HAIDER FARMAN
- METHOD: Submission via Guillotine Choke
- TIME AND ROUND: Round 2
- REFEREE: Marc Goddard
- Ahmed “The Butcher” Amir (Kuwait) vs John Brewin (New Zealand)
- DIVISION: Lightweight
- WINNER: JOHN BREWIN
- METHOD: Technical Knockout
- TIME AND ROUND: Round 2
- REFEREE:
- “The Eagle” Yibugele (China) vs Zia Mashwani (Pakistan)
- DIVISION: Featherweight
- WINNER: YIBUGELE
- METHOD: Knockout
- TIME AND ROUND: Round 3
- REFEREE: Leon Roberts
MAIN CARD
- Frans “The Black Mamba” Mlambo (South Africa/ Ireland) vs Aidan James (Wales)
- DIVISION: Bantamweight
- WINNER: AIDAN JAMES
- METHOD: Submission
- TIME AND ROUND: Round 1
- REFEREE: Marc Goddard
- Mehmosh “The Renegade” Raza (Pakistan) vs Arben “Big Bang” Escayo (Philippines)
- DIVISION: Featherweight
- WINNER: MEHMOSH RAZA
- METHOD: Submission via Guillotine Choke
- TIME AND ROUND: 0:27 of Round 1
- REFEREE: Leon Roberts
- J.P. Buys (South Africa) vs Gamzat Magomedov (Russia/ Bahrain)
- DIVISION: Bantamweight
- WINNER: JP BUYS
- METHOD: Disqualification due to Repeated Fouls
- TIME AND ROUND: Round 2
- REFEREE: Marc Goddard
CO-MAIN EVENT
- Jeremy “The Juggernaut” Pacatiw (Philippines) vs Uloomi “Kratos” Karim Shaheen (Pakistan)
- DIVISION: Bantamweight
- WINNER: JEREMY PACATIW
- METHOD: Unanimous Decision
- ROUNDS: 3
- REFEREE: Leon Roberts
MAIN EVENT
- Rodrigo Cavalheiro (Brazil) vs Abdoul “Sinistro” Abdouraguimov (Russia/ France)
- DIVISION: Welterweight
- WINNER: ABDOUL ABDOURAGUIMOV
- METHOD: Unanimous Decision
- ROUNDS: 3
- REFEREE: Marc Goddard