CONAN DAILY'S LISTS

‘UFC 255’ results: Deiveson Figueiredo vs Alex Perez, Valentina Shevchenko vs Jennifer Maia in Las Vegas

UFC logo

  • Promotion: Ultimate Fighting Championship (UFC)
  • Title: “UFC 255
  • Venue: UFC Apex, Las Vegas, Nevada, United States
  • Date: November 21, 2020
  • Number of bouts: 12

 

FIGHT CARD

 

COUNTRIES REPRESENTED 

  1. Brazil: Ariane Lipski, Mauricio Rua, Jennifer Maia, Deiveson Figueiredo
  2. Denmark: Nicolas Dalby
  3. Hong Kong: Sasha Palatnikov
  4. Kyrgyzstan: Antonina Shevchenko, Valentina Shevchenko
  5. Mexico: Brandon Moreno
  6. Peru: Antonina Shevchenko, Valentina Shevchenko
  7. Scotland: Paul Craig
  8. USA: Louis Cosce, Sasha Palatnikov, Kyle Daukaus, Dustin Stoltzfus, Alan Jouban, Jared Gooden, Daniel Rodriguez, Joaquin Buckley, Jordan Wright, Brandon Royval, Katlyn Chookagian, Cynthia Calvillo, Mike Perry, Tim Means, Alex Perez

 

WEIGH-INS RESULTS

  • Welterweight: Louis Cosce (170.0) vs. Sasha Palatnikov (170.5)
  • Middleweight: Kyle Daukaus (185.5) vs. Dustin Stoltzfus (184.5)
  • Welterweight: Alan Jouban (170.5) vs. Jared Gooden (171)
  • Welterweight: Daniel Rodriguez (170.5) vs. Nicolas Dalby (170)
  • Women’s Flyweight: Antonina Shevchenko (125) vs. Ariane Lipski (126)
  • Middleweight: Joaquin Buckley (182.5) vs. Jordan Wright (185.0)
  • Flyweight: Brandon Royval (125.5) vs. Brandon Moreno (125)
  • Light Heavyweight: Mauricio Rua (205.5) vs. Paul Craig (205.5)
  • Women’s Flyweight: Katlyn Chookagian (125.75) vs. Cynthia Calvillo (124.5)
  • Catchweight (175.5 lbs): Mike Perry (175.5)* vs. Tim Means (171)
  • Women’s Flyweight: Valentina Shevchenko (124.5) vs. Jennifer Maia (124.5)
  • Flyweight: Deiveson Figueiredo (125) vs. Alex Perez (124.5)

*Perry missed weight so will forfeit 30 percent of his purse to Means and their bout will proceed at a catchweight.

 

FIGHT RESULTS

Bout #

FIGHTERS

Division

Red Corner (Country)

Blue Corner (Country)

PRELIMINARY CARD

1

Louis “The Monster” Cosce (USA) Sasha Palatnikov (Hong Kong / USA) Welterweight
  • REFEREE: Chris Tognoni
  • WINNER: SASHA PALATNIKOV
  • METHOD: Technical Knockout via Punches
  • TIME AND ROUND: 2:47 of Round 3

2

Kyle Daukaus (USA) Dustin Stoltzfus (USA) Middleweight
  • REFEREE: Mark Smith
  • WINNER: KYLE DAUKAUS
  • METHOD: Unanimous Decision (30-27, 30-27, 30-26)
  • TIME AND ROUND: 5:00 of Round 3

3

Alan “Brahma” Jouban (USA) Jared “Nite Train” Gooden (USA) Welterweight
  • REFEREE: Chris Tognoni
  • WINNER: ALAN JOUBAN
  • METHOD: Unanimous Decision (30–27, 30–27, 30–27)
  • TIME AND ROUND: 5:00 of Round 3

4

Daniel “D’Rod” Rodriguez (USA) Nicolas “Lokomotivo” Dalby (Denmark) Welterweight
  • REFEREE: Mark Smith
  • WINNER: NICOLAS DALBY
  • METHOD: Unanimous Decision (30–27, 29–28, 29–28)
  • TIME AND ROUND: 5:00 of Round 3

5

Antonina “Pantera” Shevchenko (Kyrgyzstan / Peru) Ariane “Queen of Violence” Lipski (Brazil) Women’s Flyweight
  • REFEREE: Chris Tognoni
  • WINNER: ANTONINA SHEVCHENKO
  • METHOD: Technical Knockout via Punches
  • TIME AND ROUND: 4:33 of Round 2

6

Joaquin “New Mansa” Buckley (USA) Jordan “The Beverly Hills Ninja” Wright (USA) Middleweight
  • REFEREE: Herb Dean
  • WINNER: JOAQUIN BUCKLEY
  • METHOD: Knockout via Punches
  • TIME AND ROUND: 0:17 of Round 2

7

Brandon “The Assassin Baby” Moreno (Mexico) Brandon “Raw Dawg” Royval (USA) Flyweight
  • REFEREE: Marc Goddard
  • WINNER: BRANDON MORENO
  • METHOD: Technical Knockout due to Shoulder Injury
  • TIME AND ROUND: 4:59 of Round 1

MAIN CARD

8

Maurício “Shogun” Rua (Brazil) Paul “Bearjew” Craig (Scotland) Light Heavyweight
  • REFEREE: Herb Dean
  • WINNER: PAUL CRAIG
  • METHOD: Technical Knockout via Punches
  • TIME AND ROUND: 3:36 of Round 2

9

Katlyn “Blonde Fighter” Chookagian (USA) Cynthia Calvillo (USA) Women’s Flyweight
  • REFEREE: Mark Smith
  • WINNER: KATLYN CHOOKAGIAN
  • METHOD: Unanimous Decision (30-27, 30-27, 30-27)
  • TIME AND ROUND: 5:00 of Round 3

10

Mike “Platinum” Perry (USA) Tim “The Dirty Bird” Means (USA) Catchweight (175.5 lbs)
  • REFEREE: Marc Goddard
  • WINNER: TIM MEANS
  • METHOD: Unanimous Decision (30-27, 29-28, 29-28)
  • TIME AND ROUND: 5:00 of Round 3

Co-Main Event

11

Valentina “Bullet” Shevchenko (Kyrgyzstan / Peru) Jennifer Maia (Brazil) UFC Women’s Flyweight Championship
  • REFEREE: Herb Dean
  • WINNER: VALENTINA SHEVCHENKO
  • METHOD: Unanimous Decision (49-46, 49-46, 49-46)
  • TIME AND ROUND: 5:00 of Round 5

Main Event

12

Deiveson “Daico” Figueiredo (Brazil) Alex Perez (USA) UFC Flyweight Championship
  • REFEREE: Marc Goddard
  • WINNER: DEIVESON FIGUEIREDO
  • METHOD: Submission via Guillotine Choke
  • TIME AND ROUND: 1:57 of Round 1

 

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.