Asia

2022 IMMAF Youth World Championships results: List of male Youth B medalists in Abu Dhabi, UAE

  • federation: International Mixed Martial Arts Federation
  • event: 2022 IMMAF Youth World Championships
  • venue: Jiu Jitsu Arena, Zayed Sports City, Abu Dhabi, United Arab Emirates
  • date: August 18, 2022
  • age bracket: 14 to 15-year-olds (Youth B)
Advertisements

RESULTS (Male Category)

WEIGHT CLASSMEDALISTS OTHER FIGHTERS
40kg (88lbs)
Farhodi Davlatali
Tajikistan (gold)

Abdulla Al Darmaki
UAE (silver)

Yahia El Orr
Lebanon (bronze)

Ibrokhimjon Botirov
Uzbekistan (bronze)

Aleksandar Delchev – Bulgaria
Alin Balasoiu – Romania
Avaz Anvarov – Uzbekistan
Bahriddin Asliddini – Tajikistan
Evan Anderson – England
Ivan Shemeniev – Ukraine
Omar Antar – Lebanon
Perdebek Orynbassar – Kazakhstan
Sunnatulla Ubaydullaev – Uzbekistan
Yuriy Yatsura – Ukraine
44kg (97lbs)
Mukhammadali Xojamiyarov
Uzbekistan (gold)

Ismoil Zainiddinov
Tajikistan (silver)

Abubakr Normuratov
Tajikistan (bronze)

Daniel Goodwin
USA (bronze)
Adilet Daukhanov – Kazakhstan
Khabibulo Umedov – Ukraine
Leo Jay Khawam Roni – Lebanon
Mohammed Althumairi – United Arab Emirates
48kg (106lbs)
Bradley McDonough
England (gold)

Amrulloi Amriddin
Tajikistan (silver)

Saidamir Khaskashov
Tajikistan (bronze)

Braden Cermak
USA (bronze)
Anar-erdene Erkhembaatar – Mongolia
Azizbek Safarov – Uzbekistan
Charbel Abou Daher – Lebanon
Joel Richardson – England
Mohammad Bitar – Lebanon
Toufeeq Khan – South Africa
Yegor Zheltov – Kazakhstan
Zhora Murajyan – Armenia
52kg (115lbs)Mukhammad Saidzoda
Tajikistan (gold)

Omar Rodríguez Vazquez
USA (silver)

Codey Toft
Australia (bronze)

Mirjalol Mirsaidov
Uzbekistan (bronze)

Abdurakhman Zhagpar – Kazakhstan
Akira Kivi – Estonia
Alfie Parker – Wales
Ali Al Aryani – United Arab Emirates
Ali Hussein Abed – Iraq
Arslan Tejenov – Turkmenistan
Carlos Alexis Joaquin Gutierrez – Mexico
Dalton Riggs – United States
Dmytro Kolomiichuk – Ukraine
Haif Alqahtani – Saudi Arabia
Harley Brooks – England
Houssein Mjallal – Lebanon
Isa Gunoyev – Belgium
Matvii Voloshyn – Ukraine
Mohammad Yaqoot – United Arab Emirates
Mukhammadyusuf Yusufjonov – Uzbekistan
Scott Bedford – England
Yeraly Yeleussin – Kazakhstan
Yordan Ivanov – Bulgaria
57kg (126lbs)Abubakr Alijonzoda
Tajikistan (gold)

Orlando Michelle De la Cruz Macias
Mexico (silver)

Taisto Teivil Kangsepp
Estonia (bronze)

Mohammed Alqahtani
Saudi Arabia (bronze)

Abdulla Almarzooqi – United Arab Emirates
Amal Namazov – Israel
Artem Risich – Ukraine
Coenie Lamprecht – South Africa
Lennon Wade – Ireland
Marek Matzke – Czech Republic
Mckenzie Fisher – England
Miroslav Mlyncek – Slovakia
Mohamed Al Sada – United Arab Emirates
Muhammad Al Moghrabi – Jordan
Oyatillokh Bakhodirov – Uzbekistan
Rostyslav Ocheretnyy – Ukraine
Saeed Alnuaimi – United Arab Emirates
Saleh Raed Jameel – Iraq
Vaughn Pretorius – South Africa
62kg (137lbs)Max Stary
USA (gold)

Dmitriy Zhizhin
Kazakhstan (silver)

Abubakr Ghafurov
Tajikistan (bronze)

Mannix Cermak
USA (bronze)

Abbas Shaaban – Bahrain
Akhatjon Anvarov – Uzbekistan
Allan Issanov – Kazakhstan
Alogaily Alzaabi – United Arab Emirates
Bilol Fozilov – Tajikistan
Bohdan Pakhomov – Ukraine
Bradley Legge – Northern Ireland
Codey Toft – Australia
Darius Dekker – South Africa
Darius Mihai Gherghina – Romania
Evyatar Solan – Israel
Fady Yoshido El Saikaly – Lebanon
Islom Abdijaliev – Uzbekistan
John Thornton Bird – Ireland
Joshua Potgieter – South Africa
Kavan Evans – Wales
Mahamat Youssouf – Bahrain
Maksym Oliinyk – Ukraine
Romet Steinfeldt – Estonia
Sean Brazil – Ireland
Vigen Avagyan – Armenia
67kg (148lbs)Artem Savranskyi
Ukraine (gold)

Ben Harding
Ireland (silver)

James Wells
Wales (bronze)

James Weaver
USA (bronze)

Ahmed Alzaabi – United Arab Emirates
Asadbek Tuychiboev – Tajikistan
Daniil Burma – Ukraine
Kamoliddin Kurbonov – Uzbekistan
Keelan Mcevoy – Northern Ireland
Leon Gallagher – Ireland
Lorenzo Lamont – South Africa
Lylle Pieterse – South Africa
Madiyar Bissembayev – Kazakhstan
Marwan Binsuwaidan – United Arab Emirates
Riza El Ali – Australia
Ronald David Anderson III – United States
Tate Groves – Wales
Vesko Mitev – Bulgaria
72kg (159lbs)
Delton Kaufmann
USA (gold)

Ivan Berdysh
Ukraine (silver)

German Gildemann
Estonia (bronze)

Tavor Suissa
Israel (bronze)
Finley Climo – Wales
Kyle Reay Rogers – Ireland
Salem salah Alhamoud – United Arab Emirates
Torin Riddoch – Wales
Zaid Bhat – India
77.1kg (170lbs)
Jasem Al Hosani
UAE (gold)

Joseph Bowers
USA (silver)

Jack Connolly
Ireland (bronze)

Artem Davydchenkov
Ukraine (bronze)
Abdulla Alzaabii – United Arab Emirates
Luca Georgian Milea – Romania
100kg (220lbs)
Abdulaziz Abdusattorov
Uzbekistan (gold)

Xojiakbar Nosirjonov
Uzbekistan (silver)

Dmytro Lebid
Ukraine (bronze)

Iqboljoni Inomjon – Tajikistan
Naser Alyaarbi – United Arab Emirates
Omar Aljaberi – United Arab Emirates
Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.