actors, models and reality stars

Complete list of Metro Manila Film Festival 2019 winners

Metro Manila Film Festival

  • Film Festival: Metro Manila Film Festival 2019
  • Edition: 45th
  • Number of Entries: 8 full-length films, 8 short films
  • Festival Dates: December 25, 2019-January 7, 2020
  • Awards Night: December 27, 2019
  • Venue: New Frontier Theater, Quezon City, Metro Manila, Philippines
  • Hosts: Marco Gumabao, Bella Padilla with Cindy Miranda

 

JURY MEMBERS

  • Karlo Alexei Nograles (Chairman)
  • Christopher Lawrence Go (Co-Chairman)
  • Arsenio Lizaso (Vice Chairman)
  • Vilma Santos-Recto
  • Ma. Rachel Arenas
  • Joel Lamangan
  • Jose Javier Reyes
  • Christopher de Leon
  • Belinda Enriquez
  • Corazon Bautista-Cruz
  • Romeo Vitug
  • Dionisio “Nonong” Buencamino
  • Larry Faraon

 

AWARDS

(according to order of announcement)

*presenters: Andrea del Rosario, Caleb Santos

1. Best Float: “Mindanao” (Center Stage Productions)

2. Gender Sensitivity Award: “Mindanao” (Center Stage Productions)

  • Nominees: “Mindanao,” “Write About Love,” “Sunod”

3. Best Child Performer: Yuna Tangog (“Mindanao”)

  • Nominees: Yuna Tangog (“Mindanao”), Xia Vigor (“Miracle in Cell No. 7”), Rhed Bustamante (“Sunod”)

 

*presenters: MJ Cayabyab, Jordan Castillo

4. Best Short Film: “Pamana ni Loma” (Polytechnic University of the Philippines – Sta. Mesa)

5. Special Jury Prize for Student Short Films: “Bronze, Silver, Gold at Anting-Anting” (De La Salle University – Integrated School Manila)

 

*presenters: Andrea Babbiera, Lance Raymundo

5. Best Sound: Hiroyuki Ishizaka (“Mindanao”)

  • Nominees: “Mindanao,” “Write About Love,” “Sunod”

6. Best Musical Score: Jerrold Tarrog (“Write About Love”)

  • Nominees: “Mindanao,” “Write About Love,” “Sunod”

7. Best Original Song: “Ikaw ang Akin” (“Write About Love”)

  • Nominees: “Mindanao,” “Write About Love,” “Sunod”

 

*presenters: Ali Khatibi, Nicole Omillo

8. Best Visual Effects: “Mindanao”

  • Nominees: “Mindanao,” “Mission Unstapabol,” “Sunod”

9. Best Production Design: “Sunod”

  • Nominees: “Mindanao,” “Write About Love,” “Sunod”

 

*presenters: Yayo Aguila, Soliman Cruz

10. Best Editing: Vanessa de Leon (“Write About Love”)

  • Nominees: “Mindanao,” “Write About Love,” “Sunod”

11. Best Cinematography: Myko David (“Sunod”)

  • Nominees: “Mindanao,” “Write About Love,” “Sunod”

 

*presenters: AJ Muhlach, Jasmine Curtis-Smith

12. Gatpuno Antonio J. Villegas Cultural Award: “Mindanao” (Center Stage Productions)

 

*presenters: Mon Confiado, Meryll Soriano

13. Fernando Poe Jr. Memorial Award: “Mindanao” (Center Stage Productions)

  • Nominees: “3pol Trobol: Huli Ka Balbon,” “Mindanao,” “Sunod”

 

*presenter: Scratch-It

14. Scratch-It Lucky Stars of the Night: Carmina Villaroel, Aga Muhlach

 

*presenter: Danny Lim

15. Hall of Fame Awards

  • Best Sound Engineer: Ditoy Aguilar, Michael Albert Idioma, Roly Ruta
  • Best Musical Score: Dionisio Buencamino, Von de Guzman, Jaime Fabregas, Jesse Lasaten
  • Best Editor: Vito Cajili, Manet Dayrit, Jess Navarro, Edgardo Vinarao
  • Best Visual Effects: Roadrunner Network Inc.
  • Best Cinematography: Rudy Lacap, Lee Meily, Carlo Mendoza, Romeo Vitug
  • Best Screenplay: Roy Iglesias, Ricky Lee, Jose Javier Reyes
  • Best Director: Marilou Diaz-Abaya, Joel Lamangan, Jose Javier Reyes
  • Best Supporting Actress: Eugene Domingo, Cherry Gil
  • Best Supporting Actor: N/A
  • Best Actor: Anthony Alonzo, Christopher de Leon, Cesar Montano
  • Best Actress:  Nora Aunor, Amy Austria, Vilma Santos-Recto, Maricel Soriano

16. MMFF Stalwarts: Marichu Vera Perez Maceda, Boots Anson-Rodrigo, Bienvenido Lumbera, Joseph Ejercito Estrada

 

*presenters: Aljur Abrenica, Allen Dizon

17. Best Actor in a Supporting Role: Joem Bascon (“Write About Love”)

  • Nominees: Soliman Cruz (“Miracle in Cell No. 7”), Joem Bascon (“Write About Love”), JC Santos (“Sunod”)

18. Best Actress in a Supporting Role: Yeng Constantino (“Write About Love”)

  • Nominees: Meryll Soriano (“Culion”), Yeng Constantino (“Write About Love”), Krystal Brimner (“Sunod”)

 

*presenter: JC Santos

19. Best Screenplay: Crisanto Aquino, Janyx Regalo (“Write About Love”)

  • Nominees: Honee Alipio (“Mindanao”), Crisanto Aquino, Janyx Regalo (“Write About Love”), Anton Sta. Maria (“Sunod”)

 

*presenters: Ryan Agoncillo, Judy Ann Santos

19. Best Director: Brillante Mendoza (“Mindanao”)

  • Nominees: Brillante Mendoza (“Mindanao”), Crisanto Aquino (“Write About Love”), Carlo Ledesma (“Sunod”)

 

*presenters: Carmina Villaroel, John Arcilla, Karlo Nograles

20. Special Jury Prize for an Ensemble Performance: Cast of “Culion”

21. Special Jury Prize for Full-Length Films: Crisanto Aquino (“Write About Love”)

22. 3rd Best Picture: “Sunod” (Ten17P, Globe Studios)

23. 2nd Best Picture: “Write About Love” (TBA Studios)

24. Best Picture: “Mindanao” (Center Stage Productions)

 

*presenters: Cesar Montano, R.S. Francisco

25. Best Actor: Allen Dizon (“Mindanao”)

  • Nominees: Allen Dizon (“Mindanao”), Aga Muhlach (“Miracle in Cell No. 7”), Rocco Nacino (“Write About Love”)

 

*presenters: R.S. Francisco, Aga Muhach, Amy Austria

26. Best Actress: Judy Ann Santos (“Mindanao”)

  • Nominees: Judy Ann Santos (“Mindanao”), Miles Ocampo (“Write About Love”), Carmina Villaroel (“Sunod”)

 

ENTRIES

Full-length films

FILM DIRECTOR LEAD CAST PRODUCTION COMPANY
“3pol Trobol: Huli Ka Balbon” Rodel Nacianceno Coco Martin, Jennylyn Mercado, Ai-Ai delas Alas CCM Productions
“Culion” Alvin Yapan Iza Calzado, Jasmine Curtis-Smith, Meryll Soriano iOptions Ventures Corp.
“Mindanao” Brillante Mendoza Judy Ann Santos, Allen Dizon, Yuna Tangog Center Stage Productions
“Miracle in Cell No. 7” Nuel Crisostomo Naval Aga Muhlach, Bela Padilla, Xia Vigor Viva Films
“Mission Unstapabol: The Don Identity” Linnet Zurbano Vic Sotto, Maine Mendoza M-ZET TV Productions, APT Entertainment
“Sunod” Carlo Ledesma Carmina Villarroel, Mylene Dizon Ten17P, Globe Studios
“The Mall, The Merrier” Barry Gonzales Vice Ganda, Anne Curtis Star Cinema, Viva Films
“Write About Love” Crisanto B. Aquino Miles Ocampo, Rocco Nacino TBA Studios

 

Short films

  • “Bronze, Silver, Gold at Anting-Anting” by De La Salle University – Integrated School Manila
  • “Dating App” by the University of Makati
  • “Hipos” by Sagay National High School – Negros Occidental
  • “Huling Kembot ni Fernando” by Centro Escolar University-Manila
  • “Manggagalaw” by Centro Escolar University-Manila
  • “Pamana ni Loma” by Polytechnic University of the Philippines – Sta. Mesa
  • “Tabako” by the University of Saint La Salle – Bacolod
  • “The Lost Sitty” by Adamson University

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.